صفحه اصلی / وبلاگ / ارزش غذایی جو دوسر

مقالات آموزشی

ارزش غذایی جو دوسر

ارزش غذایی جو دوسر

جو دوسر منبع غنی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی منحصر‌به‌فرد است. این دانه همچنین تعدادی از مزایای سلامتی بالقوه از جمله کاهش کلسترول و بهبود حساسیت به انسولین را ارائه می‌دهد. جو دوسر همچنین سرشار از فیبر، به ویژه بتا گلوکان بوده که نقش بالایی در سلامت کلی بدن دارد. ارزش غذایی جو دوسر شامل انواع پروتئین، ویتامین، و مواد معدنی است که در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت:

ارزش غذایی جو دوسر در هر یک فنجان (۸۱ گرم)

ارزش غذایی جو دوسر برای 1 فنجان (81 گرم) جو دوسر خام عبارتند از:

 • کالری: ۳۰۷
 • آب: ۸.۷ گرم
 • پروتئین: ۱۰.۷ گرم
 • قند: ۰.۸ گرم
 • فیبر: ۸.۱ گرم
 • چربی: ۵.۳ گرم
 • کربوهیدرات‌: ۵۴.۸ گرم

کربوهیدرات

کربوهیدرات‌ها 66 درصد از جو دوسر را با وزن خشک تشکیل می‌دهند. حدود 11 درصد کربوهیدرات‌ها فیبر و 85 درصد نشاسته است. جو دوسر قند بسیار کمی دارد و تنها 1 درصد آن از ساکارز است.

خواص-جو-دوسر
جو دوسر منبع غنی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی منحصر‌به‌فرد است

پروتئین

با مشاهده جدول ارزش غذایی جو دوسر خواهیم دید، جو دوسر منبع خوبی از پروتئین با بیش از ۱۷ درصد در نوع خام آن است‌. پروتئین اصلی جو دوسر – با 80 درصد- آونالین است که در هیچ غلات دیگری یافت نمی‌شود اما شبیه پروتئین حبوبات است. پروتئین جزئی آونین یا همان گلوتن  بوده که درصد کمی از آن در جو دوسر وجود دارد. با این حال، جو دوسر برای اکثر افراد مبتلا به عدم تحمل گلوتن بی خطر در نظر گرفته می‌شود.

گرانولا روزانه
گرانولا روزانه

بیشتر بخوانید: جو دوسر برای صبحانه و میان‌وعده

نشاسته

نشاسته که از زنجیره‌های بلند مولکول‌های گلوکز تشکیل شده است، بزرگترین جزء جو دوسر است. نشاسته موجود در جو دوسر با نشاسته موجود در سایر غلات متفاوت است. محتوای چربی و ویسکوزیته بالاتری دارد که توانایی آن در اتصال با آب بیشتر است و در نتیجه هضم راحت‌تری دارد.

فیبر

جو دوسر کامل تقریباً 11 درصد فیبر دارد و جو دوسر پخته شده حاوی 1.7 درصد فیبر است. اکثر فیبر موجود در جو دوسر محلول بوده و بیشتر فیبری به نام بتا گلوکان است. جو دو سر همچنین فیبرهای نامحلول از جمله لیگنین، سلولز و همی سلولز را هم دارا است.

ابن نوع غله نسبت به سایر غلات فیبر محلول بیشتری دارد که منجر به هضم کندتر، افزایش سیری و سرکوب اشتها می‌شود. بتا گلوکان‌های محلول جو دوسر در بین الیاف منحصر به فرد هستند، زیرا می‌توانند محلولی ژل مانند با غلظت نسبتا کم در روده تشکیل بدهند که در فرآیند هضم نقش موثری دارد.

بتا گلوکان شامل 2.3 تا 8.5 درصد از جو خام و کامل است که عمدتاً در سبوس جو دوسر متمرکز شده است. این نوع فیبر همچنین به کاهش سطح کلسترول و افزایش تولید اسید صفراوی معروف است. همچنین اعتقاد بر این است که آن‌ها سطح قند خون و انسولین را بعد از یک وعده غذایی کاهش می‌دهند.

خواص-جو-دوسر
جو دوسر سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است

ارزش غذایی جو دوسر؛  ویتامین و مواد معدنی

جو دوسر سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است. از جمله ویتامین و مواد معدنی موجود در جو دوسر به شرح زیر است:

 • منگنز: این ماده معدنی که در مقادیر زیاد در جو دوسر یافت می‌شود، برای رشد و متابولیسم مهم است.
 • فسفر: این ماده معدنی برای سلامت استخوان و حفظ بافت عضلانی نقش بالایی دارد.
 • مس: یک ماده معدنی آنتی اکسیدانی که اغلب در رژیم غذایی غربی وجود ندارد. مس در سلامت قلب تاثیر ویژه‌ای دارد.
 • ویتامین B1: این ویتامین که به نام تیامین نیز شناخته می‌شود، در بسیاری از غذاها از جمله غلات، لوبیا، آجیل و گوشت یافت می‌شود. ویتامین B1 در بهبود عملکرد سیستم عصبی نقش بالایی دارد.
 • آهن: آهن به عنوان جزئی از هموگلوبین، پروتئینی که وظیفه انتقال اکسیژن در خون را بر عهده دارد، در رژیم غذایی انسان کاملا ضروری است. جو دوسر دارای مقادیر بالایی از آهن است.
 • سلنیوم: این آنتی اکسیدان برای فرآیندهای مختلف بدن شما مهم است. سطوح پایین سلنیوم با افزایش خطر مرگ زودرس و اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و ذهنی همراه می‌شود.
 • منیزیم: منیزیم که اغلب در رژیم غذایی وجود ندارد، برای فرآیندهای متعددی در بدن و متابولسیم نقش مهم دارد.
 • روی: روی در بسیاری از واکنش‌های شیمیایی در بدن شما شرکت می‌کند و برای سلامتی کلی بدن یک ماده معدنی مهم تلقی می‌شود.

بیشتر بخوانید: فواید جو دوسر برای پوست

ارزش غذایی جو دوسر: ترکیبات گیاهی

جو دوسر سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی است که فواید بالایی برای سلامتی بدن دارند‌ ترکیبات گیاهی جو دوسر شامل موارد زیر است:

 • آوناترامیدها: آوناترامیدها تنها در جو دوسر یافت می‌شوند که خانواده‌ای از آنتی اکسیدان‌های قوی هستند. آن‌ها ممکن است التهاب در شریان‌های شما را کاهش دهند و فشار خون را تنظیم کنند.
 • اسید فرولیک: یکی از مواد آنتی اکسیدانی اسید فرولیک بوده که تنها در جو و سایر دانه‌های غلات و پوست برخی میوه‌ها یافت می‌شود. این اسید با خاصبت آنتی اکسیدانی خود از بدن در برابر ضرر‌های رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. اسید فرولیک خاصیت ویژه‌ای برای سلامت پوست هم دارد.
 • اسید فیتیک: اسید فیتیک که در سبوس جو دوسر فراوان است، می‌تواند جذب مواد معدنی مانند آهن و روی را افزایش بدهد.
خواص-جو-دوسر
جودوسر از جمله غلاتی بوده که مصرف آن می‌تواند برای سلامت کلی بدن نقش تاثیر گذاری داشته باشد

خواص جو دوسر

ارزش غذایی جو دوسر به ما نشان می‌دهد، جودوسر از جمله غلاتی بوده که مصرف آن می‌تواند برای سلامت کلی بدن نقش تاثیر گذاری داشته باشد. از جمله خواص مهم جو دوسر که باید با آن‌ها آشنا بشویم:

 • افزایش سلامت قلب با کاهش کلسترول بد خون و تنظیم فشار خون
 • بهبود عملکرد دستگاه گوارش
 • تنظیم قند خون
 • کمک به چربی‌سوزی و لاغری
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 •  بهبود سلامت پوست و مو
 • تقویت سیستم عصبی و بهبود فرآیند خواب
 • تقویت عضلات و استخوان‌ها

گرانولا چاربان

با نظر به ارزش غذایی جو دوسر دیگر باید متوجه شده باشیم که جو دوسر سرشار از ریز مغذی‌ها، درشت‌مغذی‌ها، املاح معدنی و ویتامین‌های ضروری هستند که هر کدام از آن‌ها در سلامت کلی بدن نقش مهمی ایفا می‌کنند‌. بنا براین توصیه می‌کنیم خرید جو دوسر را برای گنجاندن آن در رژیم غذایی خود مد نظر بگیرد.  گرانولا چاربان از جمله محصولات ویژه تولید شده از بهترین جو دوسر آلمانی بوده که علاوه بر جو دوسر، دارای ترکیباتی سالم چون انواع میوه خشک، عسل، روغن‌های گیاهی و… است که می‌توانید آن را در وعده صبحانه یا حتی به عنوان میان‌وعده مصرف بکنید.

سوالات متداول

بیشترین خواص جو دوسر کدام‌ها هستند؟

بهبود سلامت دستگاه گوارش، کاهش کلسترول بدن، ایجاد تعادل در قند خون و کمک به لاغری و چربی‌سوزی، از مهم‌ترین مزایای جو دوسر بوده که مصرف آن از این جهت توصیه شده است.

فیبر موجود در جو دوسر از چه نوعی است؟

جو دوسر دارای مقادیر بالایی از انواع فیبر‌ها است که هم فیبر محلول و هم فیبر نامحلول را شامل می‌شود. اما بیشتر فیبر موجود در این نوع غله بتا گلوکان از نوع محلول است که در سلامت دستگاه گوارش  نقش ویژه‌ای دارد.

آیا جو دوسر غذای کاملی است؟

در واقع یکی از مغذی‌ترین غذاهایی که می‌توانید مصرف بکنید، جو دوسر است. ارزش غذایی جو دوسر در حدی بوده که می‌تواند نیاز بدن شما را به انواع مواد معدنی، ریز مغذی‌ها و ویتامین‌ها تامین بکند و سلامت کلی بدنتان را بهبود ببخشد.

1 دیدگاه در “ارزش غذایی جو دوسر

 1. امیر گفت:

  کلا ۸۱گرمه چطور میتونه ۸۰گرمش فیبر باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *